Kas yra Incoterms?


Incoterms (International commercial terms) terminas, apimantis plačiausiai naudojamų tarptautinės prekybos sandorių taisykles, patvirtintas Tarptautinių prekybos rūmų.

Taisyklės pirmą kartą paskelbtos 1936 metais Tarptautinių prekybos rūmų. Pirmasis leidimas žinomas kaip Incoterms – 1936. Vėliau buvo atliktos pataisos ir papildymai 1953, 1967, 1976, 1980, 1990, 2000, 2010 metais. Šiuo metu dirbama su Incoterms 2020.

Incoterms taisyklės pateikiamos pirmų trijų raidžių sutrumpinimais, atspindinčiais tarptautinę pirkimo pardavimo sutarčių verslo praktiką. Incoterms taisyklės daugiausia nustato atsakomybę, sąnaudas ir riziką, atsirandančią pristatant prekes iš pardavėjų pirkėjams.

Pagrindiniai principai, kuriuos reglamentuoja Incoterms:

  • prekių transportavimo išlaidų paskirstymas tarp pardavėjo ir pirkėjo, t.y. nustatymas kurias ir iki kurio laiko esančias išlaidas padengia pardavėjas, ir kurias bei nuo kurio momento pirkėjas.
  • atsakomybės perkėlimas iš pardavėjo pirkėjui dėl krovinių sugadinimo, žalos ar praradimo.
  • prekės pristatymo terminas, t.y. momento nustatymas, kai pardavėjas faktiškai perduoda prekes pirkėjui ar jo atstovui pavyzdžiui, transporto įmonei ir todėl įsipareigojimas dėl pristatymo termino laikomas įvykdytu arba neįvykdytu

Terminų struktūra formuojama atsižvelgiant į pardavėjo įsipareigojimų didėjimo ir pagrindinių pristatymo sąlygų santykį.

Kiekvienas terminas yra trijų raidžių santrumpa, pirmoji raidė nurodo įsipareigojimų ir rizikos perkėlimo nuo pardavėjo pirkėjui tašką:

  • Grupė E pridavimas, įsipareigojimų perdavimas išvykimo vietoje ngl. departure). Pardavėjas privalo pristatyti prekes pirkėjui tiesiogiai iš gamintojo, jo sandėlių ar atsargų, pardavėjui prekių muitinis įforminimas nevykdomas; pardavėjas nėra atsakingas už prekių pakrovimą į transporto priemonę; EXW.
  • Grupė F pagrindinis gabenimas neapmokėtas pirkėjo (angl. main carriage unpaid), įsipareigojimų perkėlimas išvykimo terminaluose pagrindiniam pervežėjui. Pardavėjas įsipareigoja perduoti prekes vežėjui, kurį pirkėjas samdosi savarankiškai; FCA, FAS, FOB.
  • Grupė C pagrindinis transportavimas apmokamas pardavėjo (angl. main carriage paid), įsipareigojimų perkėlimas atvykus į pagrindinius transportavimo terminalus. Pardavėjas privalo sudaryti prekių gabenimo sutartį, bet be atsakomybės prisiėmimo už netyčinį krovinio praradimą ar žalą ; CFR, CIF, CPT, CIP.
  • Grupė D pilnas pristatymas, įsipareigojimai priskiriami pirkėjui ngl. arrival). Pardavėjas padengia visas transportavimo išlaidas ir prisiima visą atsakomybę, kol prekės nebus pristatytos į paskirties tašką; DAT, DAP, DDP.

Incoterms 2010 yra apibrėžta 11 terminų, iš jų 7 yra taikomi bet kokio tipo priemonėms, naudojamoms pervežimui.

  • EXW (angl. ex works): prekes pervežėjas paima iš sutartyje nurodyto pardavėjo sandėlio, eksporto muitų apmokėjimas priskiriamas pirkėjo atsakomybei.
  • FCA (angl. free carrier): prekės pristatomos pagrindiniam kliento vežėjui į sutartyje nurodytą perdavimo terminalą, eksporto muitus sumoka pardavėjas.
  • CPT (angl. carriage paid to.): prekės pristatomos pagrindiniam kliento vežėjui, už pagrindinį pervežimą į sutartyje nurodytą atvykimo terminalą sumoka pardavėjas, pirkėjui priskiriamos draudimo išlaidos, importo muitinės formalumus ir pristatymą iš pagrindinio vežėjo atvykimo terminalo vykdo pirkėjas.
  • CIP (angl. carriage and insurance paid to.): taip pat kaip CPT, tačiau pagrindinį pervežimą apdraudžia pardavėjas.
  • DAT (angl. delivered at terminal): pristatymas į sutartyje nurodytą importo muitinės terminalą yra apmokamas, t. y. eksporto ir transportavimo išlaidas, įskaitant draudimą, apmoka pardavėjas, o importo mokesčiai priskiriami pirkėjui.
  • DAP (angl. delivered at place): pristatymas į sutartyje nurodytą paskirties vietą, importo muitus ir vietinius mokesčius sumoka pirkėjas.
  • DDP (angl. delivered duty paid): prekės pristatomos klientui į sutartyje nurodytą paskirties vietą, be muito mokesčių.

Incoterms 2010 taip pat apibrėžia 4 terminus, kurie taikomi tik vandens transportui ir teritorinių vandens telkinių transportui:

  • FAS ( free alongside ship): prekės pristatomos į pirkėjo vandens transportą, pakrovimo uostas nurodomas sutartyje, pirkėjas sumoka už krovinio perkėlimą ir pakrovimą.
  • FOB (free on board): prekės išsiunčiamos į pirkėjo laivą, pardavėjas sumoka už krovinio perkėlimą.
  • CFR (cost and freight): prekės pristatomos į sutartyje nurodytą pirkėjo uostą, pirkėjas sumoka pagrindinio transportavimo, iškrovimo ir perkrovimo draudimą .
  • CIF (Cost, Insurance and Freight): taip pat kaip CFR, tačiau krovinio draudimo išlaidas apmoka pardavėjas.

Įvairių leidimų Incoterms turinys keičiasi, pavyzdžiui, Incoterms 2010, palyginus su Incoterms 2000, buvo įvestas terminas DAP, vietoje DAF (pristatymas per pasienį), DES (pristatomas iš laivo į uostą) ir DDU (pristatymas į nurodytą vietą be muitinės mokesčių), o vietoj DEQ (pristatymas į uostą) įvestas bendresnis terminas DAT.